ATLANTİS’E YOLCULUK

Yazın bittiği şu serin günlerde, hele birde evde grip yüzünden yatıyorsanız, aklınızdan bol bol, o sıcak yaz günleri geçiyor. Bu yaz birçok yereneptune-poseidon1 gittim, birçok hikâye duydum ama kuşkusuz en ilginci iki tanrının savaşında yok olan adanın hikâyesiydi.

Yüzyıllar önce Ege’de bir kent. O günlerde kentler Tanrılara adanır ve adlarına büyük tapınaklar yapılırdı. İki tanrı, parlak bir yaz gününde, bu kent için yarışmaya karar verirler. Poseidon ve Atena.  Poseidon,  Kronos ile Rheia’nın oğlu. Zeus ve Hades’in kardeşi. kronos-eats-babyHikâyeyi anlatacağım ama önce biraz şu ilginç aileden bahsetmeden geçemem. Babaları Kronos, zaman tanrısı, titanlatın ilki. Bu gün kullandığımız kronometre kelimesi de buradan gelir. Kronos’un, gücünü korumak ve arttırmak için çocuklarını yiyen bir tanrı olduğunu da unutmadan söylemeliyim.

 

Tabi huzursuz bir ailede yetişmek çocukları olumsuz etkiliyor. Son kalan çocuklardan büyük olan Zeus babasını etkisiz hale getiriyor. Hikâyenin bu tatsız kısmını hızlı geçiyorum. Sonra bu üç kardeş Gökyüzü, denizler ve yeraltını kendi aralarında paylaşırlar.

Hikâyemize konu kent için yarışan Poseidon, Gökler tanrısı Zeusun kardeşi, denizler, depremler ve atlar taathena4nrısı. Diğeri ise Athena, Zeus’la hikmet tanrıçası Metis’in kızı zeka, sanat, strateji, ilham ve barış tanrıçası. Poseidon halkın toplandığı meydana gelip, o ünlü üç dişli yabasıyla yere vurur ve yerden su fışkırmaya başlar. Bu mucize büyük bir coşku seliyle karşılanır, ta ki suyun tuzlu olduğu anlaşılana kadar… Öyle ya, bunu yapan denizler tanrısı. Coşku bir anda yerini sessizliğe bırakır, sonra Atena gelir ve fışkıran suya dokunur ve gümüş yapraklı bir zeytin ağacına dönüştürür. Tahmin edeceğiniz gibi bu gün Atina dediğimiz kentin adı buradan geliyor.

st island

Bu hezimet üzerine Poseidon öfkeyle Ege denizine döner ve karşısına çıkan ilk adanın kalbine yabasını batırır ama bu sefer su çıkarmak için değil. Adanın tam ortasından bir volkan doğar bir taraftan lavlar püskürürken bir taraftan da güçlü bir deprem adan büyük kısmını sular altında bırakır. Bir zamanlar yuvarlak olan ada bu gün hilal şeklinde. Bu hikaye size tanıdık geldi mi? Platon’un kitaplarında andığı Atlantis’i batıran Terra yanardağı Santorini’de ilginç, değil mi…

Ada bu gün son derece çorak. Uzaktan baktığınızda bir ağaç bile göremiyorsunuz.

st4 (Photo by M. Bora Çakmak ) st3 (Photo by M. Bora Çakmak )

 

Ama bu çorak ada, tüm atlattığı felaketlere rağmen hala üzerinde renkli  bir yaşam barındırıyor.

st2 b (Photo by M. Bora Çakmak ) st1 (Photo by M. Bora Çakmak )

Santorini dünyanın en çok fotoğraf çekilen yerlerinden biri olma ünvanını da elinde tutuyor.

 

 

Santorini(1)Adanın en çok ziyaret edilen noktatları, mavi kubbeli kiliseleri ve gün batımı manzarasıyla ünlü Oia köyü, muhteşem köy evleri, yel değirmenleri, teleferiği ve eşekleriyle ünlü Fira köyü. Tabi ki birde Brad Pitt ve Angelina Jolie’nin evleri var. Ünlü çift için Santorini belediyesinin hediye ettiği arsa üzerine yapılan ev, bana sorarsanız ada için yapılan en iyi PR yatırımı olmuş. Aslında adada en merak ettiğim yerlerden biri de Perissa plajıydı. Bu plaj volkanik kayaların yüz yıllar içinde siyah kuma dönüşerek oluşturduğu dünyadaki iki siyah plajdan biri. Perissa plajıyla ilgili iki şey söylemeliyim birincisi mutlaka görmelisiniz, ilginç bir yer. İkincisi sakın beklentiyi yüksek tutmayın çünkü cennet gibi koylara sahip bir ülkeden gidiyorsunuz…

Gezin sağlıcakla…

27 Eylül, 2014

Bir cevap yazın