İTİRAF; KARI SEVİYORUM!

Belki duysa bana kızar ama, bu aşk tam olarak nerede ve ne zaman başladı anımsayamıyorum. Ama kendimi bildim bileli onla olmayı seviyorum. Yaşı benden epeyce büyük ama hala çok güzel. Sanırım o bunu okuyamaz ama buluştuğumuzda bundan bahsedeceğim elbette. Bir de çok tanınmış olduğunu söylemeliyim. Muhtemelen sen de tanıyorsun. Adı; Doğa…

Bence, doğanın yazı ya da kışı hiç fark etmez, o hep çok güzel. Aslında yazı ve denizi ne kadar seviyorsam, kışı ve dağları da o kadar seviyorum. Fark ettim ki, genelde deniz ve dalıştan bahseden yazılar yazarak kışa haksızlık ediyorum. İtiraf ediyorum; Ben karı seviyorum!

Ülkemizde yaklaşık iki buçuk, üç ay sürüyor kayak sezonu. Türkiye’de birçok kayak merkezi var. Bazıları daha kalabalık, bazıları daha bakir ama tesisten çıkıp telesiyejle zirveye çıktığınızda, sadece doğanın eşsiz güzelliği ve siz kalırsınız. Bembeyaz tepeler, tatlı bir gün ışığı ve siz aşağı kayarken duyduğunuz rüzgar sesi… Mutluluğun birçok formülü var belki ama bu benim sevdiklerimden biri.

Bir süredir snowboard yapıyorum. Ve eğer bu güne kadar kayak veya board denemediyseniz, garanti ediyorum denediğiniz gün, “ bu güne kadar neden bunu yapmadım?” diyeceksiniz. Ben kış sporlarına snowboard öğrenerek başladım. Yaygın kanaat kayak öğrenmenin snowboarda göre daha kolay olduğudur. Bunu söyleyenler çok yanılıyorlar demek isterdim, ama öğrenirken yaklaşık üç yüz kez düşünce haklı olabileceklerini düşünmedim değil. Tabi eğer bunu denemediyseniz bu kadar düşüp te nasıl vazgeçmez insan diyebilirsiniz. Ama dedim ya denemeli ve yaşamalısınız.

Snowboard kayağa göre daha zor öğrenilse de öğrendikten sonra daha kolay ilerletiliyor. O andan itibaren eğlence dozu artıyor ve board’un mucidi Jake Burton’ın deyimiyle saf eğlence başlıyor. 70’li yıllarda sörf tahtası tasarlayan bir grup genç (Bob Webber, Tom Sims, Jake Burton Carpenter, Chuck Barfoot ve Dimitrijie Milovich) bu fikri, kara uyarlamaya karar verirler ve snowboard böylece doğar. Önceleri bu günkü halinden çok kızağı andıran modeller üretilirken zamanla birçok değişim geçiren board bugünkü halini aldı.

Ülkemizde Snowboard için en iyi kayak merkezleri;

  • Kartalkaya’yı diğerlerinden ayıran en büyük özellik burada bir snowpark oluşu. Ayrıca uzun ve keyifli pistleri var.
  • Sarıkamış, doğunun Alpleri. Örneğine Alplerde rastlayabileceğiniz toz kar ve sadece snowboardculara ayrılmış yegane pist Sarıkamışta.
  • Palandöken, Türkiye’nin en uzun pisti burada tam 12 kilometre!
  • Uludağ, Yılların kayak merkezi. Tamamen oturmuş tesisleri ve çok sayıda pistiyle sürekli çok sayıda snowboard ve kayak severi ağırlayan güzide merkez.
  • Erciyes; Çok geniş pistleriyle 50 yıldır hizmet veren Erciyes’e giden Snowboardcular için safari rotası öneriliyor.

Kayın sağlıcakla…

13 Şubat, 2017

Bir cevap yazın