Kayıp Çocuk Bulunamıyor

Telefonla konuşurken, zihnin meşgulken, dertliyken, mutluyken nasıl oluyor da insan hep kendini kuş çiziyorken, gökyüzüne ya da denize bakıyorken buluyor. Soru şu; solungaçları olmayan ama su altına özlem duyan, kanatları olmayan ama uçmaya özenen canlıya ne denir?

bird 2 by Bora Çakmak

İnsan mı?

Deli ya da Maymun iştahlı diyenler de var.

Bir ipucu daha, onlar 6,5 milyar insan içinde, çok da kalabalık olmayan topluluk.

Ben hayalleri ufuklara sığmayan o insanlara, hayalciler diyorum. Birçokları için hayal kurmayı bırakmak yetişkin olmanın en önemli göstergesi. Normal olan bu! Ama Ben, Che Guevara gibi düşünüyorum “Peşinden gidecek cesaretin varsa, bütün hayaller gerçek olabilir!”

Yoğun çalışan her insan gibi hedef belirlerken bende, yükselmek, yukarıya, tepeye çıkmak gibi kelimeler kullanıyorum. Acaba bu benden miturk_mitoloji_efsaneler_kartal_ana_2e78c1565c671303abb01eea207139288_1370998506 kaynaklbird by Bora Çakmakanıyor yoksa bilmeden, geçmişten gelen bir genetik miras mı taşıyoruz. Mesela Türk mitolojisinin iki karakteri Kartal Ana ve Semrük Bürküt. Yunan mitolojisinden Hermes, İskandinav mitolojisinden Thor, pegasus, zümrüd-ü anka, ebabil …

Bence tarih boyunca az sayıda insanın fark ettiği gerçek şu, yer yüzü seviyesi insanın sınırı olamaz. İnsanın dünyadaki sınırlarını hayalleri ve korkuları belirler. Eski bir Kızılderili inanışına göre her insanın içinde iki kurt savaşır; beyaz kurt iyiyi ve ilerlemeyi, siyah kurt ise kötüyü, korkuyu ve statükoyu temsil eder. Hikâyenin sonunda anlatıcı sorar savaşı hangi kurt kazanır biliyor musun? Cevap genelde dinleyenleri şaşırtır: “Sen hangisini daha çok beslersen o kazanır”

İnsanın zihinsel anlamda en yaratıcı dönemi çocukluktur, çünkü henüz yeterince ön yargı ve korkusu yoktur. Korkular ve önyargılar siz yaş aldıkça, sinsi birer parazit gibi zihninizde üremeye ve onu işgal etmeye başlarlar. Eğer izin verirseniz o korkularında karanlığında kaybolur sürüye dâhil olursunuz. İnsanın çocukken daha yaratıcı olması henüz ön yargılara teslim olmamasındandır. Sanılanın aksine çocuk ruhlu olmak mantıksız davranmak değildir. Sadece kendini ön yargı ve onların yarattığı korkulara teslim etmeyen insanlardır onlar. İşte bu duygunun sembolü de bence bir kuş olmalıdır ama öyle alelade bir kuş değil kuşların en haylazı kuzgun.

Herkesin içinde bir çocuk yaşar, sen büyüdüğünde o hala çocuktur, eğer onun elini bir kez bırakırsan, bir daha hiç bulamayacağın bir yere gider. Ama unutma her başarının ardında o çocuğun cebindeki hayaller var. Sakın o elleri bırakma.

crow 1 (photo by M.Bora Çakmak) crow 4 (photo by M.Bora Çakmak) crow 2 (photo by M.Bora Çakmak)

28 Ağustos, 2016

Bir cevap yazın