Merhaba Snowboard

Her gün bir şekilde hareket ediyoruz. Yürüyor, koşuyor, bisiklete biniyoruz. Hem sağlık için hem de eğlence için bunları yapmayı seviyoruz. Bazıları ise, örneğin benim gibiler, spor olacaksa illa ki  doğada olmalı der. Aslında amaç doğada olmak, yaptıklarımız ise sadece doğada olmak için yarattığımız bahanelerdir.

Bu bahanelerden en çok sevdiklerimin başında snowboard geliyor. Bu sporu bir süredir yapıyorum aslında pekte uzun mazisi olmayan snowboard onu icad eden adamın tabiriyle “Saf Eğlence”. Sadece snowboard yapmayı değil biraz da anlatmayı tercih ettim. Zira bilgi paylaşılmalı bence.

Snowboard ekipman gerektiren bir spor ama insan anatomisine alışık olduğundan farklı tarzda hareket etme zorunluluğu yüklüyor. Bu yüzden alışmak için bazı konularda bilgi sahibi olmak gerekiyor.

Öncelikle temel carving tekniği ile başlayalım. Bu teknik boardunuzun kenarlarıyla dönüşler yaparak hareket etmenize ve dengenizi muhafaza etmenize olanak sağlıyor. Carving tekniğini doğru şekilde uygularsanız burun ve topuk dönüşlerini rahatlıkla birbirine bağlar ve akıcı şekilde kayabilirsiniz.

 

Aşağı kadar kaydık. O zaman sırada yukarı çıkmak var. Bunun için Gondola, Chairlift yada T-bar isimli mekanik tesisler kullanılıyor. Snowboardcular en çok T-bar kullanırken zorlanıyor. Bunun sebebi ise T-Barın aslında kayakcılar için yapılmış olmasıdır. Fakat buna rağmen kullanmak boardcular içinde aslında kolay tabiki doğru tekniği biliyorsanız. İşte Doğru teknik;

 

 

Kaydık, Yukarı çıktık tekrar kaydık ama bu sefer de ayaklarımız ağrıyor. Yoksa bu snowboard botunu giymenin dikkat edilecek bazı hususları mı var? Eğer botu doğru şekilde bağlarsanız hem ağrı hissetmez hem de daha rahat kayar dolayısıyla daha az düşersiniz.

 

12 Şubat, 2018

Bir cevap yazın